Historia - Retrocegła

Historia cegieł

Cegła to materiał bez wątpienia na topie. Zaryzykujemy stwierdzenie, że każdy chciałby mieć w swoim domu ścianę z prawdziwej, zabytkowej cegły. Z cegły oryginalnej, która pozyskana została z rozbiórek wiekowych budynków. Z cegły, która ma swoją historię, a nie jest kiepską podróbką.

Ale jak doszło do tego, że cegła jest obecnie tak popularnym materiałem wykończeniowym?

Trochę historii. Starożytne cywilizacje i ceramika

Pierwsze cegły powstawały w starożytnej Mezopotamii, Egipcie i Babilonie. Stosowali ją również budowniczy hinduscy i chińscy. Pierwsze cegły pojawiły się w VI wieku p.n.e. i proces ich wytwarzania wyglądał inaczej niż obecnie. W czasach starożytnych cegła wykonywana była ręcznie z gliny, iłu i mułu, następnie pozostawiano ją na słońcu do wyschnięcia. Cegła suszona nie miała aż takiej wytrzymałości jak wypalana, którą produkowano już w III wieku p.n.e. w Mezopotamii. Ta ceramika miała większą trwałość, jednak stosowano ją tylko do budowy ważniejszych obiektów. Dlaczego? Ponieważ wypalanie było procesem kosztownym, a materiału opałowego brakowało. W Chinach rozwój cegły poszedł w nieco innym kierunku, tam powstawały pierwsze ceramiczne dachówki, które stały się charakterystyczne dla chińskich dachów. Około 2000 lat przed naszą erą rozpoczęto budowę wieży w Babilonie. Wieża ta była niejednokrotnie niszczona i odbudowywana na nowo. W tym okresie całe miasto Babilon było bardzo intensywnie rozbudowywane. Podstawowym materiałem budowlanym była właśnie cegła. Wykopaliska przeprowadzone w Babilonie dowodzą, że tylko po jednej stronie Eufratu miasto rozciągnięte było na prawie 4 milionach metrów kwadratowych i otoczone trzema rzędami ceglanego muru z wieżami i bramami. Ogromny wkład w rozwój tej sztuki budownictwa wniosły również Grecja i Rzym. Sztuka produkcji cegieł była rozpowszechniana przez Rzymian we wszystkich podbitych przez nich krajach. To właśnie Rzymianie rozwinęli konstrukcję na bazie łuku i im zawdzięczamy możliwość budowy otworów okiennych i drzwiowych o takich kształtach.

Cegła w średniowieczu

W średniowiecznej Europie cegła była podstawowym elementem budowlanym. Wykorzystywana w zasadzie we wszystkich budowlach – zamkach, murach obronnych, kościołach. Od XII wieku centrami budownictwa ceglanego stały się Lombardia, Niemcy oraz Francja. Począwszy od architektury romańskiej, przez gotyk, aż do renesansu była cenionym materiałem budowlanym. Najpiękniejsze elewacje z cegieł powstawały między innymi w Europie Północnej. Szczególnie w Belgii, Niemczech, Holandii, Anglii i krajach skandynawskich.

Cegła współcześnie

W drugiej połowie XIX wieku produkcja cegieł rozwinęła się na szeroką skalę. Wszystko dzięki postępowi techniki, wynalezieniu pieca kręgowego i mechanicznej prasy ceglarskiej. Modne stały się surowe budynki z cegły. Jednak już XX wiek przyniósł schyłek stosowania cegły. Najpierw cegłę pokrył tynk, a następnie zastąpiona została betonowymi pustakami i płytami.

Drugie życie cegły

Początek XXI wieku to czas kiedy cegła wraca do łask. Szczególnie ceniona jest cegła zabytkowa, pozyskana z rozbiórki budynków historycznych. Pozyskiwanie starych cegieł nie należy do zadań prostych. Cegła musi przejść długą drogę, aby nasze mieszkanie mogła zdobić gotowa płytka ceglana. Bez wątpienia jedną z najtrudniejszych rzeczy jest pozyskanie odpowiedniego materiału do produkcji płytek. Należy znaleźć miejsce, które przeznaczone jest pod rozbiórkę lub grozi zawaleniem.

Rozbiórka to długie, żmudne i niebezpieczne zajęcie. Ale czego nie robi się dla pozyskania odpowiedniego materiału. Po rozebraniu budynku na cegłach możemy znaleźć pozostałości tynku i zaprawy. Należy je usunąć przed dalszą obróbką. Czyszczenie szlifierką czy piaskowanie narusza oryginalną strukturę cegły, dlatego nasze cegły czyścimy ręcznie przy użyciu wody. Kolejnym krokiem jest cięcie cegły na płytki i ponowne ich oczyszczenie. Dzięki stosowanej przez nas technologii klienci uzyskują najwyżej jakości materiał.

Po położeniu na ścianie płytki ceglane dają rewelacyjny efekt, co można zobaczyć w zakładce Realizacje. Płytki odznaczają się wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne, jednak warto zabezpieczyć je specjalnie przygotowanym impregnatem. Posiadamy w swojej ofercie również farby, dlatego cegłę można pomalować na wybrany kolor.

Retro Cegła to kompleksowa oferta dla odbiorcy indywidualnego oraz dla firm, obiektów użyteczności publicznej. U nas kupisz, bez zbędnej straty czasu, wszystko czego potrzebujesz, aby płytki ceglane wyglądały rewelacyjnie. Grunt, klej, fuga oraz impregnat tworzą zestaw, który spowoduje, że Twoja ceglana ściana będzie cieszyć oko przez długi czas.

5 lat gwarancji

Dostawa już od 25zł.

Przesyłki realizują renomowane firmy kurierskie.

Zadzwoń do nas

786 238 248

Odwiedź nasz sklep

www.retro-cegly.pl

Prawdziwe, stare produkty. W zależności od dostępnej partii towaru występuje możliwość przebarwień, resztek zaprawy murarskiej, odcieni kolorystycznych, odprysków, ubytków powierzchni oraz zróżnicowanie rozmiaru. Zamówione płytki ceglane mogą być wilgotne (jest to związane z technologią ich wytwarzania). W trakcie transportu dopuszcza się możliwość spękania do 20% płytek (płytka, która pękła w trakcie przewozu nie traci swoich wartości estetycznych, bez kłopotu można ją przykleić na wybraną powierzchnię, dzięki linii pęknięcia zyska tylko na swojej autentyczności.)

Ceny znajdujące się na stronach internetowych firmy RetroCegła, w korespondencji e-mailowej oraz podawane podczas rozmów telefonicznych są wartościami brutto, o ile wyraźnie nie zaznaczono (napisano), że dana cena jest ceną netto.